Гургула Тетяна Володимирівна. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СПРОМОЖНОСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

УДК 338.439.02:330.342.146

Гургула Тетяна Володимирівна,

доктор економічних наук, професор кафедри кадрової політики та державної служби,

Львівський регіональний інститут державного управління

НАДУ при Президентові України

Серед проблем формування сучасної системи організації влади на місцях значна увага приділяється реформуванню системи місцевого самоврядування, що визначатиме подальший стабільний розвиток українського суспільства. Метою статті є окреслення основних проблем становлення та розвитку спроможності територіальних громад і формування шляхів заохочення підприємницької ініціативи, ефективного використання місцевих ресурсів, створення нових робочих місць, розширення податкової бази, місцевих бюджетів тощо. Використано основні методи наукового дослідження: індукції та дедукції, синтезу та аналізу, метод порівняння. Визначено, що для утворення дієздатного місцевого співтовариства в Україні необхідно, окрім використання позитивного досвіду держав-членів ЄС, також зважати на вітчизняний стан розвитку місцевого самоврядування, зокрема, історичні, географічні, економічні, демографічні аспекти, не займаючись механічним копіюванням зарубіжного досвіду. У статті проаналізовано загальнотеоретичні положення, що стосуються спроможності територіальних громад, визначена сутність поняття спроможності територіальної громади в умовах децентралізації. Проаналізована роль територіальної громади у становленні системи місцевого самоврядування, розроблено теоретико-методологічні підходи до визначення рівня спроможності територіальної громади, що ґрунтуються на підставі комплексної оцінки спроможності політичної, економічної, цілісно-духовної систем та їх ресурсного потенціалу. Встановлено шляхи формування спроможності територіальної громади і перехід їх на економічний саморозвиток. Запропоновано форми, методи та механізми співробітництва територіальної громади та органів місцевого самоврядування. Зроблено узагальнюючий висновок, що найефективніше вирішення вказаних проблем може бути здійснене тільки шляхом структурного реформування усієї системи місцевих фінансів, враховуючи вектори фінансової децентралізації та деконцентрації влади. Подальші дослідження будуть спрямовані на уточнення методики оцінки фінансових можливостей територіальної громади від використання незадіяних на момент дослідження ресурсів та оцінки ефективності інвестиційних проектів, пов’язаних із залученням нових джерел формування фінансового потенціалу територіальної громади.

Ключові слова: децентралізація, фінансове забезпечення, ресурсний потенціал, територіальна громада, спроможність територіальної громади, формування спроможності територіальної громади в умовах децентралізації.

Завантажити статтю в PDF